Miksowanie, miks mix mastering studio

mastering studio

Miksowanie z myślą o masteringu

Zdaniem wielu specjalistów każdy młody artysta zajmujący się miksowaniem swojego utworu powinien być świadomy, że etap ten jest bardzo ważny dla uzyskania prawidłowego końcowego brzmienia swojego utworu. Należy zatem już na tym etapie dokonywać wszelkich zmian oraz poprawek. Okazuje się to być bardzo ważne, gdyż powstałe na tym etapie defekty trudno jest do końca usunąć podczas masteringu. Powinniśmy mieć bowiem świadomość, że mix mastering pozwala nam tylko i wyłącznie na końcowe poprawki brzmienia. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że najważniejsze jest końcowe brzmienie utworu już podczas wcześniejszego etapu miksowania. Pamiętajmy zatem, że powinniśmy poświecić temu etapowi tworzenia utworu znacznie więcej pracy, aniżeli w ostatniej fazie masteringu.

miks mastering

Miks Mastering

 

Z całą pewnością warto również zwrócić uwagę na fakt, że dobry miks może nam zająć nawet kilkanaście godzin na każdy utwór. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że odpowiednie zrobiony miks jakby zwalnia nas z obowiązku wykonywania masteringu. Nie ulega jednak wątpliwości, że dobrze jest przejść przez obydwa etapy. Pamiętajmy zatem, jak ważne jest prawidłowe wykonanie miksowania naszego utworu. Przechodząc jednak już do ostatniego etapu jakim jest miks mastering warto pomyśleć o wykonywaniu go w profesjonalnym studio. Otóż z najnowszych badań wynika, że wielu szczególnie młodych artystów dokonuje końcowych przeróbek utworów w swoim domowym studio. Należy jednak liczyć się z tym, że jakość końcowego brzmienia utworu nagrywanego w studio jest nieporównywalnie lepsza z efektem jaki możemy otrzymać w domu, nawet używając do tego celu możliwie najlepszych sprzętów. Z całą pewnością więc, warto inwestować w profesjonalne mastering studio i właśnie tam dokonywać końcowych poprawek swoich utworów.

mix mastering

Mastering Studio

 

Jest to bowiem niezwykle ważne dla ich perfekcyjnego końcowego brzmienia. Zabierając się do nagrywania w swoim własnym domu warto wiedzieć, że wbrew powszechnie panującym opiniom potrzebujemy czegoś znacznie więcej, aniżeli tylko komputera z kartą wydającą dźwięk oraz profesjonalnego mikrofonu. W takim przypadku bowiem, nasz utwór prawdopodobnie nie zabrzmi zbyt profesjonalnie. Inwestujmy zatem w nasze nagrania i wynajmujmy profesjonalne studia, które umożliwiają nam nagrywanie naszych utworów na możliwie najlepszych warunkach. Zdaniem wielu ekspertów bardzo ważne jest wykonywanie końcowych etapów nagrywania utworu, czyli masteringu w takich właśnie studio nagraniowym.

mastering studio

Mix miks mastering studio tylko w Vital – VAL!

 

Pamiętajmy więc, aby inwestować w nagrywanie swoich utworów na możliwie najwyższym poziomie. Nie ulega żadnej wątpliwości fakt, że każdy muzyk powinien być świadomy, że tworzenie utworu na każdym etapie wymaga od nas pełnego zaangażowania oraz profesjonalizmu. Już sama kompozycja utworu wydaje się mieć ogromne znaczenie. Końcowe etapy nagrywania jednak pozwalają nam na otrzymywanie możliwie najlepszych brzmień. Okazuje się to być bardzo ważne dla prawidłowego nagrania utworu na najwyższym poziomie. Każdy etap końcowy masteringu czyli, kompresja, korekcja oraz limiting mają szczególne znaczenie. To właśnie podczas nich dokonujemy wyrównywania brzmienia otworu, jak również poprawę jego jakości. Nie bez znaczenia okazuje się być także wyrównywanie jakości oraz końcowa korekcja wszelkich szumów. Z całą pewnością więc, końcowe etapy tworzenia utworu są bardzo ważne. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że prawidłowo wykonany miks jest gwarancją udanego późniejszego masteringu. Nie ulega zatem wątpliwości, że powinniśmy wykonywać miksowanie naszych utworów już z myślą o późniejszym etapie masteringu. Tylko w taki sposób możemy uzyskać możliwie najlepsze brzmienie całości utworu. Wykonując je jednak w domowym studio warto zwrócić uwagę na wszelkie szczegóły oraz być świadomym, że sam komputer z kartą dźwiękowa oraz profesjonalny mikrofon nie pomogą nam w uzyskaniu możliwie najlepszego efektu brzmienia końcowego utworu. Nieraz zatem, najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w wynajęcie profesjonalnego studia do wykonywania masteringu.