Psychoterapia dziecięca Warszawa psycholog

psychiatra warszawa, depresja warszawa, psycholog warszawa, psycholog dziecięcy warszawa, seksuolog warszawa, psychoterapia warszawa

Psycholog w Warszawie, dobry, sprawdź!

Wielu z nas wciąż uważa, że wizyta u psychologa to coś, czego należy się wstydzić, błędnie uważając, że psychoterapia Warszawa zarezerwowana jest dla osób chorych psychicznie. Nie potrzebnie tworzymy z tego „temat tabu”. Badania wskazują na to, że coraz więcej Polaków korzysta z profesjonalnej pomocy, czy porady psychologa.

Warto uzmysłowić sobie, że to zupełnie normalne odczuwać dyskomfort psychiczny. Często prowadzą do takiego stanu rzeczy trudne sytuacje życiowe: śmierć bliskiej osoby, nałóg, niemożność poradzenia sobie z jakimś problemem samemu, rozstanie, czy choćby uczucie niezrozumienia. Psycholog może okazać się osobą, która nie tylko pomoże, wysłucha i doradzi w kryzysowej sytuacji, ale także uchroni przed poważną chorobą jaką jest na przykład depresja.
Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę, że czasem wystarczy kilka wizyt u psychologa, by uporać się z danym problemem. Czasem jednak specjalista zaproponuje długą i dogłębną psychoterapię, która może potrwać nawet kilka lat. Nie powinniśmy się tego obawiać – psychoterapeuta opracuje indywidualny program i przedstawi go pacjentowi.

Jaki psycholog dla dzieci? Czy potrzeba?

Specjalnym rodzajem psychologa jest psycholog dziecięcy. To specjalista, do którego powinniśmy udać się z naszym dzieckiem, jeżeli zaobserwujemy niepokojące nas zachowania. Absolutnie nie powinniśmy obawiać się, że psycholog w jakiś sposób niewłaściwie wpłynie na samopoczucie dziecka, powodując na przykład stres czy strach. Specjalista taki przygotowany jest na pracę z dzieckiem: rozmowę z dzieckiem przeprowadzi w przyjaznych warunkach, tak, by dziecko czuło się komfortowo. Jakie zachowania ze strony dziecka są niepokojące? Nagły, gwałtowny spadek apetytu, apatia, ciągłe zmęczenie, niechęć do rozmowy na określone tematy, chroniczny płacz. Te czynniki mogą świadczyć o jakiejś trudnej, lub przykrej dla dziecka sytuacji, z którą sam nie daje sobie rady.

Takich okoliczności absolutnie nie wolno lekceważyć. Innymi, skrajnymi zachowaniami mogą być: nadpobudliwość, rozdrażnienie, niemożność skupienia się na danej czynności przez dłuższy czas, agresywne zachowanie. Może się okazać, że u dziecka rozwija się na przykład ADHD, które nieleczone może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji w przyszłości. Warto zaprowadzić dziecko do psychologa nawet, jeżeli okaże się, że jako rodzice jesteśmy zwyczajnie zdezorientowani i okaże się, że dziecku nic nie dolega. Jeżeli jednak psycholog stwierdzi, że leczenie jest konieczne, jak najwcześniejsze wykrycie choroby równa się największemu prawdopodobieństwu wyleczenia i powrotu do dobrej kondycji psychicznej.